Wybierasz się na wakacje lub w podróż służbową i jednym z punktów na mapie Twojej trasy są Węgry? Zastanawiasz się jaka opłata drogowa obowiązuje na Węgrzech i w jaki sposób dokonać płatności? Tego dowiesz się w poniższym artykule. Zapraszamy!

Autostrady na Węgrzech – czy są płatne?

Bardzo częstym kierunkiem obieranym przez polskie firmy przewozowe i transportowe są właśnie Węgry. To również element trasy, którą równie chętnie wybierają osoby planujące wypoczynek m.in. w Chorwacji, Austrii czy Bułgarii. Warto więc już przed wyjazdem zorientować się, jak wygląda sytuacja z opłatami drogowymi na Węgrzech. Jest to państwo, którego sporą część wszystkich ciągów komunikacyjnych stanowią drogi ekspresowe. Aby można było z nich korzystać, należy wykupić odpowiednią winietę dla danego samochodu i daty planowanego przejazdu. Obecnie, długość płatnych autostrad osiąga ponad 1300 km. Dodatkowo na Węgrzech płatne są również drogi główne, a więc całość odcinków to łącznie ponad 7000 km. Dzięki temu możesz liczyć na lepsze warunki drogowe, a cała trasa przebiega o wiele sprawniej niż na drogach wyłączonych z opłat.

Rodzaje winiet w zależności od typu pojazdu

Pierwszym kryterium, które ma znaczenie w przypadku opłat drogowych na Węgrzech, jest typ posiadanego środka transportu. Do wyboru masz kategorie:
• D1 – auta osobowe nieprzekraczające 3,5 tony, które przystosowane są do przewożenia maksymalnie 7 osób (łącznie z kierowcą) oraz ich przyczepy.
• D1M – motocykle.
• B2 – autobusy i pojazdy przeznaczone do przewozu osób, posiadające powyżej 9 miejsc stałych.
• D2 – samochody ciężarowe o wadze do 3,5 tony oraz pojazdy, którymi podróżuje powyżej 7 osób.
• U – niezbędne uzupełnienie o przyczepy dopięte do aut z wariantów D2 i B2.

Rodzaje winiet w zależności od terminu ważności

Kolejny aspekt to okres, na jaki potrzebujesz winiety. Opłaty drogowe na Węgrzech skategoryzowane względem terminu wyglądają następująco. Winieta:
• 10-dniowa – jest ważna od dnia wyznaczonego przez osobę kupującą i kolejne 9 dni, czyli łącznie 10 następujących po sobie.
• 30-dniowa – obowiązuje od wybranego dnia przez cały miesiąc, aż do tego samego dnia w kolejnym miesiącu. Jeśli taki nie występuje, to do ostatniego dnia kalendarzowego w kolejnym miesiącu.
• 12-miesięczna – jej termin zaczyna się w pierwszym dniu roku i trwa do 31 stycznia roku kolejnego. Jeśli moment zakupu przypada w trakcie trwania roku, to uprawnienia do korzystania z dróg płatnych przypadają od tego dnia.
• 12-miesięczna wojewódzka – okres jej ważności pokrywa się z wariantem rocznym, jednak zakres przemieszczania się obejmuje jedynie dane województwo. Dla jednego pojazdu wykupić można więcej niż jedną taką winietę.
Ważność wszystkich wariantów kończy się ostatniego przedmiotowego dnia o godzinie 24:00.

Jakie są opłaty drogowe na Węgrzech?

Korzystanie z dróg płatnych na Węgrzech związane jest ze stałymi opłatami, które zostały określone w zależności od wyżej wspomnianych kategorii. Ich cennik wygląda następująco:

10-dniowa 30-dniowa 12-miesięczna 12-miesięczna wojewódzka
D1M 1 470 HUF 2 500 HUF obowiązująca w kategorii D1 obowiązująca w kategorii D1
D1 3 500 HUF 4 780 HUF 42 980 HUF 5 000 HUF
D2 7 000 HUF 9 560 HUF 42 980 HUF 10 000 HUF
B2 15 500HUF 21 975 HUF 199 975 HUF 20 000 HUF
U 3 500 HUF 4 780 HUF 42 980 HUF 5 000 HUF

Zakładając przybliżony kurs HUF w wysokości 0,0125 zł, winieta dla samochodu osobowego na 10 dni to koszt ok. 50 zł.

W jaki sposób zakupić winietę?

Winietę węgierską nabyć można na stacjach benzynowych i w specjalnych miejscach, które są do tego przeznaczone, czyli tzw. kioskach w okolicach płatnych odcinków. Opłatę drogową za przejazd na Węgrzech uiścić można również przez Internet. Jest to o wiele szybsza metoda, ponieważ pozwala uniknąć czekania w kolejce po bilet.

Pojazdy przekraczające wagę 3,5 tony

Dla ciężarówek, które przekraczają dozwoloną wagę 3,5 tony, obowiązują inne opłaty drogowe na Węgrzech. Ich klasyfikacja została podzielona w zależności od liczby przejechanych kilometrów, liczby osi samochodu oraz klasy emisji spalin. Warto również zaznaczyć, że opłata drogowa w przypadku poruszania się po autostradach jest niemal dwukrotnie większa niż w przypadku dróg głównych.

Bilety dla takich pojazdów zakupić można tylko na stacjach paliw lub w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych. Wymaga to jednak podania szczegółowej trasy, która w późniejszym czasie nie może już zostać zmieniona. Każdorazowo przy zakupie należy również podawać wszystkie dane kierowcy i środka transportu. O wiele prostszym rozwiązaniem, jest zamontowanie w samochodzie urządzenia pokładowego OBU One, które podaje bieżącą lokalizację auta, a system samodzielnie przelicza opłaty drogowe. Nawet jeżeli w trakcie podróży, punkt docelowy zostanie zmieniony, to zostanie to uwzględnione automatycznie. Ten sposób nie wymaga również podawania danych przy każdej podróży, co pozwala znacznie zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas.

Opłaty drogowe na Węgrzech

Rodzaje opłat drogowych za przejazd przebiegający przez Węgry w przypadku jednorazowej podróży są ogólnodostępne. Ich finalizacja również nie powinna stwarzać problemów. Poniesione koszty niosą za sobą natomiast lepszą jakość dróg i autostrad oraz sprawniejszą podróż. W przypadku samochodów ciężarowych sprawa jest jednak bardziej skomplikowana i np. zmiana trasy może sporo kosztować. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą certyfikowanych urządzeń OBU One, służących do automatycznego poboru opłat drogowych przez HU-GO na Węgrzech.